ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σας προσκαλούμε την Πέμπτη 15 Ιουνίου και ώρα 9:00 στο προαύλιο του Δημ. Σχολείου Χαρακοπιού στην τελική γιορτή του σχολείου μας. Η Στ’ τάξη μας αποχαιρετά με την κωμωδία Αριστοφάνη ”Ο ΠΛΟΥΤΟΣ”.

Διασκευή: Σοφία Ζαραμπούκα

Σκηνοθεσία: Χριστίνα Γκούγκουρα

Ηθοποιοί: Κρίστι Μπεϊντόλι, Λάουρα Σκούρα, Νίκος Βασιλογιαννακόπουλος, Γιώργος Χαλιλόπουλος, Παναγιώτης Μέλιος, Δημήτρης Κούβελας, Τάσος Τομαράς, Ελένη Στασινοπούλου, Αλεξάνδρα Τσιτσιόλι, Μαρία Αγγελοπούλου, Θεοδώρα Λαμπροπούλου

Σας περιμένουμε!

Η εκδρομή της έκτης!!!

Την Τρίτη 30 Μαΐου, χάρη στην πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας,
η Στ’ τάξη πήγε την καθιερωμένη εκδρομή ως δώρο αποφοίτησης!
Ξεκινήσαμε λοιπόν το πρωί για την Καλαμάτα κι ήταν όλο το λεωφορείο δικό μας!

Επισκεφτήκαμε την γκαλερί art A49 και θαυμάσαμε την έκθεση ξυλογλυπτικής της Βάσως Κατράκη, “Η πάλη άσπρου-μαύρου”.  Συνεχίσαμε την καλλιτεχνική μας πορεία με την επίσκεψή μας στο εικαστικό εργαστήρι “χARTαετός”.

Υπό την καθοδήγηση του υπεύθυνου κ. Απόστολου και της ζωγράφου του εργαστηρίου, μάθαμε να συνθέτουμε τα χρώματα και να δημιουργούμε νέα, να αντιγράφουμε αυτό που βλέπουμε και να ζωγραφίζουμε με πινέλο στην πέτρα!

Μία στάση στην πυροσβεστική για να ενημερωθούμε για την υπεύθυνη συμπεριφορά μας για να προλάβουμε μια πυρκαγιά, αλλά και πώς μπορούμε να προστατευτούμε από αυτήν… Καλοκαίρι έρχεται!

Φυσικά δεν έλειψαν οι βόλτες στο κέντρο της πόλης, η στάση στο πάρκο σιδηροδρόμων, η επίσκεψη στο πολιτιστικό κέντρο του Δήμου Καλαμάτας, αλλά και το απαραίτητο παγωτό και τα σουβλάκια για να ανακτήσουμε δυνάμεις!

Ευχαριστούμε πολύ για την προσφορά του το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, την υπεύθυνη της γκαλερί Α49 για τη δωρεάν είσοδο, τον υπεύθυνο του χΑRTαετού, κ. Αποστόλη, για το δωρεάν εκπαιδευτικό πρόγραμμα ζωγραφικής, αλλά και την Πυροσβεστική Υπηρεσία Καλαμάτας που μας ενημέρωσε χωρίς να έχουμε κλείσει προηγουμένως ραντεβού. Η τελευταία μας εκδρομή στο Δημοτικό Σχολείο Χαρακοπιού θα μας μείνει αξέχαστη!