Καλές Απόκριες!

Η Ε’ Δημοτικού σας εύχεται Καλές Απόκριες και Καλή Σαρακοστή με τις χειροποίητες μάσκες που έφτιαξε.

Απόκριες- Δημοτικό Χαρακοπιού

Ρομποτική και εκμάθηση τυφλού συστήματος

Dhmotik;o Sxole;io Xarakopio;y

Έχει ως στόχο να απομυθοποιήσει παγιωμένες αντιλήψεις σχετικά με την σωστή διαχείριση του υπολογιστή και να βοηθήσει τους μαθητές να συνειδητοποιήσουν ότι η σωστή λειτουργία του Η/Υ  αλλά και των ΤΠΕ  που δεν είναι τόσο πολύπλοκη και δύσκολη όσο κάποιοι πιστεύουν. Ολοκληρώνοντας, θα πρέπει να αντιληφτούν ότι ο Η/Υ είναι ένα μέσο γρήγορο και πολυδιάστατο όσο αυτοί, το οποίο δίνει την δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί ως βέλτιστο εργαλείο παραγωγής οποιουδήποτε έργου και όχι μόνο ως ένα άψυχο απρόσωπο εργαλείο διασκέδασης και ψυχαγωγίας. Με την σωστή χρήση του, ο κάθε μαθητής φιλτράρει και του δίνεται η ευκαιρία να αποβάλλει άχρηστες και πλήθος πληροφοριών που βομβαρδίζεται ανελλιπώς από πολύπλευρες διαφορετικές σκοπιές που αποσκοπούν έμμεσα στον αποπροσανατολισμό των νέων απο την πραγματική γνώση.

Πρόοδος ικανοτήτων και δεξιοτήτων μαθητών ΣΤ Τάξη
Ρομποτική 57%
Πρόοδος τυφλού Συστήματος ΣΤ Τάξης

Καθηγητής Πληροφορικής και υπεύθυνος ρομποτικής
”Αναστάσιος Γ. Σκριβάνος “

Διάσημοι πίνακες… ομορφαίνουν το σχολείο μας!

Οι έννοιες του εθελοντισμού, της κοινωνικής προσφοράς και της πρωτοβουλίας, που γνώρισαν οι μαθητές της Ε’ Δημοτικού στο μάθημα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, τους οδήγησαν σε μια πρωτότυπη ιδέα. Αποφάσισαν να στολίσουν τους διαδρόμους του σχολείου μας με γνωστά έργα διασήμων ζωγράφων. Τους πίνακες αυτούς τους αποτύπωσε ο καθένας τους με το δικό του τρόπο, αφού μελέτησαν το στυλ του κάθε ζωγράφου. Picasso, Van Gogh και Kadinsky με τις πινελιές των ίδιων των παιδιών μας ομορφαίνουν τις μέρες μας στο δημοτικό σχολείο του Χαρακοπιού!

Πίνακες - Δημοτικό Χαρακοπιό

Εργαστήριο Δεξιοτήτων – Εγώ και η κοινωνία

Οι μαθητές της Ε’ Δημοτικού στο μάθημα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων ασχολήθηκαν με τη θεματική «Εθελοντισμός – Διαμεσολάβηση». Στόχος του προγράμματος ήταν να αναπτύξουν τις δεξιότητες της κοινωνικής ζωής και να ευαισθητοποιηθούν σε ζητήματα που αφορούν τα ανθρώπινα δικαιώματα. Οι μαθητές αναζήτησαν πληροφορίες για τις Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις και τη δράση τους. Αξιοποιώντας τα αστέρια του Make- A- Wish κατασκεύασαν τις ομαδικές τους αφίσες, που πλέον κοσμούν τους διαδρόμους του σχολείου μας.

Αστέρια - Δημοτικό Χαρακοπιού

Εργαστήριο Δεξιοτήτων – Μαθαίνουμε για τις πυρκαγιές και τις πλημμύρες

Οι μαθητές της Ε’ Δημοτικού στο μάθημα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων ασχολήθηκαν με τη θεματική « Φυσικές Καταστροφές και Πολιτική Προστασία». Συγκεκριμένα, μελέτησαν τα φυσικά φαινόμενα της πυρκαγιάς και της πλημμύρας. Έγιναν ερευνητές , αναλυτές και δημοσιογράφοι, ενημερώθηκαν, έμαθαν με διαδραστικά παιχνίδια , συνεργάστηκαν σε ομάδες και διασκέδασαν. Οι καρποί αυτής της προσπάθειας των παιδιών είναι η δημιουργία του παρακάτω ενημερωτικού υλικού και αφισών που επιμελήθηκαν τα ίδια.

Οδηγός προστασίας - Δημοτικό Χαρακοπιού