Η Χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας

Χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις στο Δημ. Σχολείο Χαρακοπιού!

Και τι δεν είχαν φέτος τα Χριστούγεννα στο σχολείο μας! Προβολή Χριστουγεννιάτικης ταινίας και μπουφέ, λοταρία, θεατρικό, κατασκευές και φυσικά την επίσκεψη του αγαπημένου μας Άγιου Βασίλη που μοίρασε δώρα στα παιδιά!

Η Χριστουγεννιάτικη γιορτή που διοργάνωσαν οι δάσκαλοι της Α’ και Β’ τάξης μας άφησαν άναυδους! Εντυπωσιαστήκαμε με τα καταπληκτικά σκηνικά και τα κοστούμια των μαθητών που μας παρουσίασαν με αγιοσύνη την γέννηση του Θεανθρώπου!

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Ελένη από το ΚΔΑΠ που ανέλαβε το βάψιμο των μικρών μας ηθοποιών αλλά και όλων των μαθητών του σχολείου και για τις κατασκευές που ετοίμασε για όλους τους μαθητές! Οι μικροί δημιουργοί έφτιαξαν τα δικά τους στολίδια και στόλισαν το δέντρο της αυλής και με τη βοήθεια του κ. Νίκου Κανελλόπουλου μας κέρασαν σοκολατένιες νοστιμιές και δημιούργησαν ζυμαρένια Χριστουγεννιάτικα στολίδια!

Ευχαριστούμε θερμά τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου για τη συνεργασία στη διοργάνωση της γιορτής, την προσφορά του μπουφέ, για τα δώρα σε μαθητές και δασκάλους, την καλή διάθεση και τα χαμόγελα! Και του χρόνου!

Ευρωπαική ημέρα γλωσσών

Οι μαθητές της Στ’ Τάξης συμμετείχαν στον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών και ανταποκρίθηκαν με επιτυχία σε όλες τις γλωσσικές προκλήσεις του!

Λάβαμε επίσης μέρος με τις καλλιτεχνικές μας δημιουργίες στον διαγωνισμό για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών!

Δημιουργήσαμε επίσης ένα συλλογικό βίντεο που αναφέρουμε όλα όσα τολμάμε να κάνουμε σε μια ξένη γλώσσα!

(27) stop! τι τολμάς να κάνεις σε μια ξένη γλώσσα; – YouTube

1o Εργαστήριο Δεξιοτήτων ΣΤ` τάξης

Την περασμένη εβδομάδα ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το 1ο εργαστήριο δεξιοτήτων της Στ’ τάξης με τίτλο “Αειφορία, τέχνη & περιβάλλον”. Συζητήσαμε πώς η φύση μπορεί να εμπνεύσει τους καλλιτέχνες να δημιουργήσουν, μιλήσαμε συγκεκριμένα για το ελληνικό τοπίο και τα χαρακτηριστικά του και διευκρινίσαμε τον όρο «τοπιογραφία».  Έπειτα οι μαθητές συνέχισαν τον πίνακα του Κωνσταντίνου Μαλέα με περισσή δεξιοτεχνία!

Στα πλαίσια του προγράμματος επισκεφτήκαμε το εργαστήρι εικαστικών του χωριού μας “The art studio” και με την καθοδήγηση της ζωγράφου Gill Tomlinson φτιάξαμε τις δικές μας τοπιογραφίες.

Τέλος, είδαμε ότι η τέχνη δεν είναι πάντα όμορφη και γνωρίσαμε τρία ακόμη είδη τέχνης που σχετίζονται με την αειφορία και το περιβάλλον, την «Τέχνη της Γης» (Land Art), τη «Φτωχή Τέχνη» (Arte Povera) αλλά και την τέχνη από άχρηστα ή ανακυκλώσιμα υλικά (Junk Art).

Κατά τον ίδιο τρόπο, χρησιμοποιήσαμε κι εμείς παλιά CD και κούτες για να φτιάξουμε διακοσμητικούς καθρέπτες, φελλούς από κρασί για τον φελλοπίνακα της τάξης μας και ρολά από χαρτί υγείας για να δημιουργήσουμε τους δράκους μας!