2ο Φεστιβάλ Ρομποτικής Δήμου Καλαμάτας

Το Σάββατο 13 Μαίου 2023 πραγματοποιήθηκε το 2ο Φεστιβάλ Ρομποτικής του Δήμου Καλαμάτας . Το Δημοτικό σχολείο Χαρακοπιού συμμετείχε σε αυτή τη μεγάλη γιορτή για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά . Η ομάδα εκπαιδευτικής ρομποτικής του σχολείου παρουσίασε την πόλη που ονειρεύεται . Η μακέτα της πόλης μας που είχε κάθε λεπτομέρεια μιας πόλης φιλικής προς τους κατοίκους της με πολύ πράσινο ,παιδικές χαρές και όμορφα κτίρια ήταν μια δημιουργία της ΣΤ` τάξης και της εκπαιδευτικού της Χριστίνα Γκούγκουρα . Το ρομπότ που δημιούργησε η ομάδα ήταν ένας σύγχρονος οδοκαθαριστής ο οποίος κινήθηκε με ακρίβεια στους δρόμους της πόλης και την καθάρισε αφήνοντας πίσω του μια ευχάριστη μυρωδιά . Το ρομπότ κινήθηκε με τη βοήθεια ενός αισθητήρα κατόπιν προγραμματισμού από τους μαθητές της ομάδας μας . Η ομάδα μας αποτελείτο από τους εξής μαθητές :

1.Τριαντόπουλος Παύλος Ε` τάξη

2.Αγγελοπούλου Μαρία ΣΤ` τάξη

3.Πετράκου Αγγελική Ε` τάξη

4.Μιχαλά Ελευθερία Ε` τάξη

5.Μιχαλά Πολυξένη Γ` τάξη

6.Πετράκος Βασίλειος Γ` τάξη

Στο τέλος του φεστιβάλ ο ουρανός της Καλαμάτας φωτίστηκε από πυροτεχνήματα και οι μαθητές ευχαριστημένοι έλαβαν τα βραβεία τους και ένα όμορφο μετάλλιο το οποίο κρέμασαν στο λαιμό τους. .